Hızlı Prototipleme Nedir?

Hızlı prototipleme, bilgisayarda hazırlanan üç boyutlu CAD çizimlerinden direkt olarak elle tutulur fiziksel modeller elde etmemizi sağlayan imalat teknolojisidir.

 

EN UYGUN TEKLİFİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

DİLERSENİZ BİZİ ARAYIN: 0 262 644 0 411

 

FDM (Fused Deposition Modelling)

Dünya çapında en yaygın olarak kullanılan Hızlı Prototipleme Teknolojisidir. Model katman katman eriyik plastiklerin birbiri ile yapışmasından meydana gelir. Geniş bir malzeme yelpazesi bulunmaktadır. Çok fazla sektöre hitap eden yüksek performanslı mühendislik malzemeleri kullanır. Farklı renkli malzemeler ile model üretmek mümkündür.

 

SLS (Selecting Lazer Sintering)

SLS bir katmanlı İmalat teknolojisi olup parçalar toz plastiğin lazer tarafından sinterlenmesiyle elde edilir. SLS teknolojisiyle üretilen parçalar SLA teknolojisine kıyasla daha dayanıklıdır. Tipik olarak Poliamid malzeme ile parça imal edilir. Cam Katkılı poliamid malzeme ile de üretim yapılabilmektedir. Fonksiyonellik aranan geometilerde çok başarılı bir seçim olsa da yüzey kalitesi açısından biraz zayıftır. Üretim yüksek sıcaklıklarda gerçekleşir

 

SLA (Stereolithography)

SLA teknolojisi lazer ile sıvı reçineyi dondurarak gerçekleştirilen üretimde sürenin büyük bir kısmı katmanda yapılan işlemden ziyade bir katmandan diğer katmana geçişte harcanır.Lazer hareketi extruder hareketinden çok ama çok daha hızlı olduğu için o an ki örülen katmanda çok fazla vakit kaybetmez.SLA’de süre kaybı bir katmandan diğer katmana geçişte tabla ve tank hareketlerinde yaşanır.

 

 

10 Yıllık Tecrübemiz ile Bize Tercih Edenler: